Blog Husyty

Blog jest poświęcony ujawnianiu nadużyć papiestwa w świetle Pisma Świętego. Zgorszy tych, którzy traktują katolicyzm jako prawdziwe chrześcijaństwo. Pomoże tym, których zgorszyły praktyki i nauki katolicyzmu.

Dlaczego Polacy nie znają Pisma Świętego?

Posted by husyta w dniu 13 marca, 2009

Odpowiedź jest bardzo prosta – bo go nie czytają. A dlaczego go nie czytają? Bo go nie szanują i nie kochają. A dlaczego go nie szanują i nie kochają? Bo tak ich nauczono. Nauczono ich, że Pismo Święte jest tylko częścią Tradycji, której to należy przestrzegać. Gdyby zrobić badania socjologiczne odnośnie czytelnictwa Biblii wśród Polaków, to obawiam się, że okazałoby się, że 99% tych, którzy uważają się za chrześcijan, nigdy nie przeczytało Nowego Testamentu, nie mówiąc o całej Biblii.

Pismo Święte jest dostępne w naszym języku już od wielu wieków, a jednak w naszym narodzie nie wykształciła się tradycja indywidualnego czytania Pisma Świętego. Więcej, względem tych, którzy poznają Pismo Święte, ukształtowano wiele negatywnych opinii, uprzedzeń i skojarzeń. W wielu dyskusjach na internecie, wielokrotnie, kiedy zacytowałem coś z Pisma Świętego, co nie było po myśli oficjalnej nauki Kościoła Katolickiego, nazywano mnie heretykiem, sekciarzem, fundamentalistą czy Świadkiem Jehowy. Wszystkie te etykiety wyrażały pogardę i miały mnie zaszeregować do grupy ludzi, których poglądy prawowity katolik powinien z góry odrzucić.
Poznawanie Biblii i dociekanie prawdy uważa się za pychę, natomiast brak poznania Biblii i ślepe posłuszeństwie wobec nauki Kościoła Katolickiego jest uważane za pokorę. Wielu ludzi nie chce przyjąć do wiadomości, że nauka Kościoła Katolickiego w wielu zasadniczych sprawach jest niezgodna z nauczaniem Jezusa. Żyją oni w przekonaniu, że to niemożliwe. Czy osoba, która nie zna nauki Jezusa może wprowadzać w czyn to, czego nauczał? Czy osoba, która nie zna nauki Jezusa może wprowadzać w czyn naukę Marii o Jezusie, kiedy wskazała na niego i powiedziała: „Co On wam powie, czyńcie” (Jan 2:5). Czy osoba, która nie zna Pisma, może porównać nauczanie Jezusa z nauczaniem Kościoła? Dla wielu Polaków już sama myśl o tym, wydaje się herezją z piekła rodem. A jednak Pismo Święte zachęca do takich postaw. Berejczycy, którzy codziennie sprawdzali, czy to, co głosił apostoł Paweł, zgadzało się z nauczaniem Pisma, zostali nazwani ludźmi „szlachetniejszego usposobienia” (Dz 17:11).

Uprzedzenia, zwiedzenia, wymówki
W rozmowach z różnymi ludźmi, odkryłem, że w naszym narodzie funkcjonuje wiele zwiedzeń i wiele uprzedzeń wobec Pisma Świętego, z powodu których ludzie go nie czytają. Podawane wymówki można podsumować następująco.

Strach przed odrzuceniem
Jedni nie sięgają po Pismo, bo boją się, że w rodzinie czy w otoczeniu ktoś zaszereguje ich do pogardzanych sekciarzy.
Biblia księgą dla duchownych
Inni uważają, że Pismo Święte jest księgą, którą mogą czytać tylko duchowni. Aby je czytać trzeba mieć specjalne wykształcenie teologiczne, bez którego można zbłądzić.
Biblia księgą dla prostaków

Z kolei osoby, które pogardzają życiem religijnym rzekomo z powodu naukowego spojrzenia na świat, uważają, że Biblia jest księgą dla ludzi ciemnych, prostych i niewykształconych.
Od Biblii można zwariować.
Dosyć popularną wymówką jest slogan, że od czytania Biblii można zwariować.

Biblia księgą z innej kultury
Spotkałem się też z zarzutem, że Biblia jest księgą z innej, obcej nam kultury. Antysemici dodają, że Biblia jest z kultury żydowskiej i to już powinno wystarczyć, aby ją odrzucić.
Biblia księgą z przeszłości
Jeszcze inni uważają, że Biblia jest księgą z innej epoki, która nie ma nic do powiedzenia ludziom XXI wieku. Tutaj popełniany jest błąd logiczny, jakoby prawdy z przeszłości dzisiaj już nie obowiązywały. Są jednak prawdy ponadczasowe. W czasach Jezusa 1+1 równało się dwa. Dzisiaj jest tak samo. W czasach Jezusa ludzie byli grzeszni i potrzebowali Zbawiciela. W XXI wieku ludzie nadal są grzeszni i również potrzebują Zbawiciela. Jedynym Zbawicielem, który przyszedł na świat jest Jezus, którego możemy poznać przez Pismo Święte.
Nie mam czasu

Jeszcze inni nie czytają Biblii, bo mówią, że nie mają czasu, że muszą pracować, a kiedy wrócą z pracy, muszą odpocząć, zrelaksować się, posłuchać wiadomości o tym co się dzieje w świecie, itp.

Smutną sprawą jest to, że również w środowiskach protestanckich, gdzie poprzednie pokolenia poświęcały wiele czasu na studiowanie Pisma Świętego, coraz mniej ludzi czyta regularnie Pismo. Pocieszającą przeciwwagą dla tego zaniedbania są ruchy przebudzeniowe w Kościele Katolickim, gdzie duży nacisk kładzie się na poznawanie Pisma Świętego. Pismo Święte można dzisiaj znaleźć w milionach polskich domów, choc nie zawsze jest ono czytane. Zachęcam tych, którzy kochają Słowo Boże, aby modlili się o to, by Bóg zesłał w serca naszego narodu pragnienie poznawania Biblii, przyjmowania i honorowania tego, czego ona uczy. Jeśli te miliony Biblii zostanie zdjęte z półek domowych bibliotek, jeśli ludzie zaczną czytać i przyjmowac to, co ona mówi, to możemy być świadkami przebudzenia duchowego naszego narodu, jakie nawet nam się nie marzyło.

Modlitwa:
Panie Boże, przebacz nam grzech pogardy wobec Twojego Słowa i tych, którzy je kochają i rozpowszewchniają, przebacz, że nie mamy upodobania w Twoim Słowie. Ześlij na nasz naród pragnienie poznawania Twojego Słowa i honorowania tego, czego ono uczy. Włóż w nasze serca pragnienie posłuszeństwa wobec Słowa i odwagę do odrzucenia tego, co się sprzeciwia jego nauce. Ufam, że ta prośba jest zgodna z pragnieniem i wolą Jezusa Chrystusa.

Komentarze 3 to “Dlaczego Polacy nie znają Pisma Świętego?”

 1. kruk51 said

  Człowiek mający aspirację do kultury winien posiadać zależnie od możliwości jakąś znajomość Starego i Nowego Testamentu. Niezależnie od tego czy jest wierzącym czy nie. To już nie te czasy gdy studiowanie Pisma Świętego dawało jakąś satysfakcję. To pozostaje w gestii zawodowców. I potocznie niczemu nie służy. Postęp cywilizacyjny; technologie, informatyka i zabieganie o codzienny chleb uniemożliwiają czytanie i studiowanie. Spotykam na łamach internetu satysfakcjonujących się teologią. Mają pretensje, że nie są dostrzegani i doceniani a przecież niosą Boga i pokazują drogę do Boga. Tym zagorzalcom przydał by się kubeł zimnej wody na głowę. By oprzytomnieli na jakim świecie żyją. Narody i społeczeństwa rozwijają się wg praw socjologicznych i żaden teolog ani demagog tego nie zmieni. Można było do jakiegoś czasu tyranizować narody ( mordować ) ale i to nie był nazbyt długi skutek. Narody poszły swoją drogą. To właśnie Marcin Luter był tym, który wyła mał kraty teologicznego zniewolenia narodów a potem to już potoczyło się dalej. I jest jak jest ! A czy teologowie i ich zwolennicy nie powinni zmodyfikować swych poglądów? Co widać ! Wymierają śmiercią naturalną. Czy mam przytaczać historię Europy a i świata z ostatnich stu lat ?

 2. Uściech said

  Polacy* nie znają Biblii, bo są hardym i pysznym narodem, oddanym światu, hołdującym ciału, i nie słuchają nawet największego w Polsce Kościoła, który do czytania i poznawania Biblii wzywa aż do przesady (np. dając za czytanie Biblii codzienny katolicki odpust bez dodatkowych warunków). Polacy* z każdej nauki wycedzą tylko to co im pasuje, konfrontowani z Prawdą uznają ją za kłamstwo tylko po to, żeby nie musieć nic zmieniać we własnym podłym i żałosnym postępowaniu. Są wygodni i leniwi, czują niechęć do wysiłku umysłowego. Bogiem jest dla nich własny brzuch, są czcicielami pieniądza, zawistnikami, nieuczciwymi, pomysłowymi w tym, co złe, ludźmi potrafiącymi swoim egoizmem szybko i efektownie rozbić nawet najlepszy zbór…

  * tu wstaw sobie dowolną inną nację lub słowo ‚ludzie’

 3. lech said

  Jezus jest Bogiem.Podstawo mojej wiary jest slowo Boze.Aleluja…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: