Blog Husyty

Blog jest poświęcony ujawnianiu nadużyć papiestwa w świetle Pisma Świętego. Zgorszy tych, którzy traktują katolicyzm jako prawdziwe chrześcijaństwo. Pomoże tym, których zgorszyły praktyki i nauki katolicyzmu.

Papież Paweł IV nakazał utworzenie żydowskich gett

Posted by husyta w dniu 7 października, 2011

W jednej z dyskusji na Forum GW trafiłem na tłumaczenie fragmentu bulli papieża Pawła IV.

14 lipca 1555 roku, papież Paweł IV wydał bullę Cum nimis absurdum, w której określał warunki utworzenia w Rzymie getta żydowskiego.

Ponieważ jest głupiem i niestosownem, by Żydzi, których Bóg skazał na wieczną niewolę, mieszkali razem z chrześcijanami […] jako to w Rzymie i innych miastach św. Rzymskiego Państwa mieszkają przy ulicach pryncypialnych, nie noszą odznak hańby i trzymają w swych domach służbę chrześcijańską […] przeto rozkazujemy, że:

Wszyscy Żydzi winni mieszkać w jednej dzielnicy, a jeśli ta nie wystarcza, w kilku obok siebie położonych.

Ulica, względnie kwartał żydowski, mają być otoczone murem i winny mieć tylko jedno wejście; nadto może się tam znajdować tylko jedna synagoga, wszystkie inne winny być zburzone.

Swe posiadłości za kwartałem żydowskim mają Żydzi odsprzedać chrześcijanom.

Wznawia się dawny przepis, by mężczyźni nosili żółte kapelusze, a kobiety żółte welony.

Zabrania się trzymania służby chrześcijańskiej w domach żydowskich.

Zabrania się im wszelkiego handlu nawet żywnością; Żydom wolno handlować jedynie starzyzną.

Księgi handlowe winny być prowadzone jedynie w języku włoskim i to literami łacińskimi.

Żydom-lekarzom nie wolno wykonywać praktyki u chrześcijan.”

Link do informacji o bulli w angielskiej Wikipedii, zawierający cały jej tekst (po angielsku):
Cum nimis absurdum
Polska Wikipedia nie ma jeszcze opracowanie tego hasła.

Komentarze 22 do “Papież Paweł IV nakazał utworzenie żydowskich gett”

 1. dexi said

  To i tak nic, w porównaniu do bratobójczyk walk pomiędzy katolikami i protestantami, sponsorowanych głównie przez protestantów. Jeszcze do niedawana myślałem, że jest możliwy dialog z protestantami. Widzę, że niekoniecznie. Ziejecie czystą nienawiścią do katolików. Poczytaj sobie choć trochę o WIelkiej Brytanii i jej walkach z Katolicyzmem. Później proponuję poczytać troche o Irlandii Północnej. Również warto poczytać o Katolikach i Żydach, ile to zostało przez Katolików obronionych podczas wojen.

  Pamiętaj, że Kościół Katolicki przed Vaticanum Concilium II uważał Żydów za żyjących w błedzie. Niektórzy Katolicy, nawet niektórzy święci, uważali, że Żydzi czczą szatana. Jak widzisz, doszliśmy do pewnego punktu cywilizacyjnego, z którego patrzy się inaczej na niektóre sprawy. Trzeba jednak mieć na względzie element historyczny. Kościół zawsze myślał o Żydach jako o wrogach. Przecież to oni tak naprawde nienawidzili Chrześcijan. Długo by na ten temat rozprawiać. Najlepiej jakbyś nie mącił ludziom w głowach, a udał się do jakiegoś historyka.

  Nie pamiętam nadal, czy ty już przyznałeś się do jakiejś wiary, czy raczej mam domyślać się, że jesteś Husytą?

  • husyta said

   Witam Dexi, jak zwykle chcesz bagatelizować haniebne działania papiestwa i ubrudzić nimi innych.
   Pontyfikat papieża Pawła IV, to okres silnej kontrreformacji w Europie. Tenże Papież nie tylko Żydów napiętnował. Podczas Soboru Trydenckiego, podczas sesji w 1559 roku, umieścił Erazma w pierwszej kategorii zakazanych autorów, tzn. wszystkie jego dzieła były zakazane.

   W tymże też okresie na tronie Anglii zasiadła Mary Tudor, która cofnęła postanowienie Henryka VIII z 1539, aby każdy kościół parafialny w Anglii posiadał kopię Biblii po angielsku dostępną dla ogółu parafian.
   Maria I Tudor (panująca w latach 1553-1558), zwana Krwawą Mary, nie tylko kazała usunąć Biblie z kościołów, ale spaliła na stosach około 300 liderów ruchu reformacyjnego w Anglii. Setki pastorów ratowało się ucieczką do Szwajcarii.

   I jeszcze jedno Dexi, zbyt szybko przypisujesz protestantom nienawiść do katolików. Ilekroć protestanci odwołają się do Biblii albo do faktów z historii, niewygodnych dla katolicyzmu, od razu zarzut nienawiści. Zostaw tę retorykę. Lepiej byłoby, gdybyś napisał, że jest ci strasznie przykro z powodu haniebnych działań papieża Pawła IV przeciwko Żydom, czy Marcina V, który wzywał Jagiełłę do wymordowania Husytów.

   • dexi said

    Czyli uważasz oderwanie się kościoła Anglikańskiego od Katolickiego za pozytywne? Czy uważasz, że Henryk powinien utworzyć inny kościół, by się rozwieść, poślubić inną kobietę, a potem ją zabić? Nie mam zamiaru się wymigiwać powtarzając jak to Protestanci nienawidzą Katolików, bo ten fakt już ustaliliśmy. Teraz może zaczniemy mówić trochę o protestanckiej pysze, która to doprowadziła do reformacji? Może zaczniemy mówić o regule „sola scriptura”, która wiedzie nie gdzie indziej jak do piekła? Może wskażesz nam fragment Pisma Świętego, gdzie jest napisane, że tylko Pismo Święte zbawia, albo chociaż, że jest ono jedynym źródłem prawdy? Krwawa Mary? To pikuś przy walkach protestantów z Katolikami. Dziwię się tylko, że nienawiść do papiestwa najlepiej wam się okazuje w stosunku do wiernych, których łatwo przekabacić, albo zabijając duchownych. Szczęście jednak, że żyję wśród trochę bardziej ucywilizowanych protestantów, z którymi dyskusja odbywa się na poziomie nieosiągalnym dla ślepych protestantów.

 2. Piotrr said

  Wiecej w tym temacie mozna przeczytac tutaj http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/religia/zbrodnie/zbrodnie_chrzescijan.php Czym ci ludzie zasluzyli sobie, by nazywano ich Chrzescijanami ?!

 3. Kris said

  Oj, katolicy, katolicy, wy się nie boicie Boga wierzyć we vwszystko, co Wam Kosciół rzymski nabajał, nie boicie sie Boga, już raczej w każdą pierdołę wypowiedziana przez usta kapłana uwierzycie niz to, że Jezus jest Arcykapłanem, Orędownikiem jedynym. Synem Bożym i Człowieczym, W Trójcy Bogiem.
  Dexi, uwierz w „wystarczalność” Zbawiciela – bez świątków i bożków.

  • dexi said

   Jakoś nie boję się Kościoła, studiuję Teologię i Filozofię i póki co nie widzę podstaw tej waszej nienawiści i wytykania błędów Kościołowi. Wybiórcze stosowanie fragmentów i zasłanianie się „Sola Sriptura” też na niewiele się zda jeśli się przeczyta Ojców Kościoła. Jednak u was wiedza historyczna ogranicza się jedynie do wiedzy o przewinieniach Kościoła i wybiórczego stosowania przeciw Katolikom Biblii. Jakbym słuchał Jehowców. A właśnie, niedawno byłem na Brooklinie. Jestem ciekaw, czemu tyle osób protestuje przy tak świętej organizacji, a jedynymi, którzy jej bronią to policjanci, hę?

 4. michał said

  Ta bulla papieska powinna obowiązywać do dziś. Po-lacy w PO-landzie nie znaczą nic – są tanią siłą roboczą żyjącą w nędzy zarzadzaną przez miedzynardowy żydowski kapitał. Kto myśli inaczej ten ma problemy z mózgiem albo sam jest żydem

  • husyta said

   Twoje poglądy Michale są przerażające. Pochwalasz działania papieża, który nakazał ustanowienie gett żydowskich. Podobnie myślał i działał Adolf Hitler. Jesteś radiomaryjnym neonazistą.

   • dexi said

    A cóż to za wyzwiska drogi Husyto? Przytaczasz bullę z niewiadomo jakiego roku, dając przy tym nam znać o twojej jakże nikłej wiedzy historycznej. Dziwię się, że jakoś nie piszesz nic o Żydach, których działania są dokładni takie same, jak Chrześcijan 500 lat temu. Czemu? Czyżby aż tak szatanowi spodobało się atakować Kościół Boży?

   • dexi said

    Tak jeszcze dodając, powiesz mi, że w Europie to wtedy panowała taka wspaniała idea równości, w szczególności wyznania, poglądów i seksualności? Może władcy jeździli na parady równości? Obudź się, zacznij myśleć, a nie czytać wybiórczo teksty, bo niejeden protestant by cię wyśmiał, a do Katolików to nawet nie podchodź z taką wiedzą.

 5. ArturF said

  Dexi weź ty się chłopie w końcu ogarnij. Cała ta Twoja mądrość w niwecz się obraca skoro w artykule dat nie dostrzegasz. A o jakich żydowskich działaniach nie wiemy drogi Dexi??? To, że w KRK jest mnóstwo antysemityzmu to wiemy nie od dziś. Wiemy też, że jest sporo uczciwych ludzi szukających Bożych dróg. Na dowód tego, jeżeli zechcesz przeczytać, wklejam link

  http://wojciechlemanski.natemat.pl/32231,odpowiedz-na-list?fb_action_ids=524289974253384&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%22524289974253384%22%3A112158832270007%7D&action_type_map=%7B%22524289974253384%22%3A%22og.likes%22%7D&action_ref_map=%5B%5D

  Odpowiedź Michała to głos bardzo wielu katolików, którym księża nawet nie próbują wybić z głowy antysemityzmu. To jest myślenie odrażające!!!! I Niczym się nie różni od myślenia Ukraińców z band UPA, którym wpojono, że za całe zło, które ich dotknęło odpowiadają Polacy. Twoje tendencyjne metody odpowiedzi są okropne. Udowodnij, że Husyta się myli a nie rzucasz kalumniami. Jeszcze trochę a anatemą będziesz straszył. Eeeeech podaj choć jeden argument, że to stek kłamstw. Chełpisz się że studiujesz teologię i filozofię. Ale co Ci z tego studiowania skoro nie znasz proroctw odnoście Izraela i Bożej miłości do niego? Mam wrażenie, że więcej czasu spędzasz nad katechizmem KRK niż na tekstami biblijnymi. Dexi, lubię Cię ale proszę, naucz się, jeżeli widzisz kłamstwo, to zrównoważ je jakąś prawdziwą informacją a nie tekstami typu: „uważaj sobie gnoju, bo jak nie to pożałujesz”. Mam nadzieję, że już mnie odpowiesz w trochę innym tonie. Nawiasem mówiąc przestudiuj w jakim okresie Polska rozwijała się najbardziej i komu szlachta powierzała zarządzanie swoimi majątkami. Zastanów się także dlaczego Żydzi do dziś mówią o Polsce „Polania” czyli „Tu mieszka Bóg”.

  • dexi said

   Uważam, że obaj jesteście w głębokim błędzie. Rzuć okiem na datę bulli. Jak wyglądała polityka państw dotyczących religii? Po pierwsze i najważniejsze „religia władcy, jest religią podwładnych”. Za porównanie Katolików do UPA powinieneś być wytrzaskany nieźle po twarzy, bo uważam że protestanci są groteskowi w swojej postawie i nie odbiegają daleko od tego o co NAS oskarżasz.

   Udowodnij mi, że Biblia mówi „Sola Scriptura”, daj mi dowód na to, że Protestanci to nie zbiorowisko sekt, którym zależało tylko na obaleniu Kościoła. Udowodnij mi, że protestanci to nie dzieło Szatana.

   Nie mam władzy nadać anatemy, choć prywatnie uważam, że z protestantami nie da się dyskutować. Zależy wam tylko i wyłącznie na przytaknięciu i żeby może jeszcze papież wysłał do każdego z was list z przeprosinami.

   Wracając do bulli, jest niczym innym jak potwierdzeniem Europejskiego światopoglądu tamtego czasu. Z historycznego punktu widzenia nie widzę, by ta bulla zmieniła, czy dodała czegokolwiek. Antysemityzm w KK? Chyba sobie kpisz. Zobacz sobie dlaczego Żydzi z USA nienawidzą Polaków i KK. Lubią za to Francję i Rosję, które wydały ich na pewną śmierć.

   Czy chcesz, żebym przytaknął ci? Przytaknę, ale to nie będzie miało nic wspólnego z prawdą historyczną, a przede wszystkim z oskarżeniami względem Mojego Kościoła. Jesteś w swoim myśleniu bardzo ograniczony, ignorując tło historyczne. Twoje pozytywistyczne myślenie prowadzi cię do sądzenia, że gdyby nie KK to byś teraz latał w swoim prywatnym latającym spodku, a komputery już dawno byłyby wszczepiane do mózgu.

   Jeżeli chcesz dyskusji, to dyskutuj, a nie rzucasz tylko jakimiś ochłapami, bym tylko wypowiedział się na ten temat i potwierdził to co ty chcesz. Kategorycznie mówię NIE. Siądź przed książki i zacznij się wreszcie uczyć i rozumieć, że teologia protestancka jest z góry skazana na straty, ponieważ tylko wypadkową nauki katolickiej, pozytywistycznego myślenia i nienawiści do KK. W pysze swojej oddzieliliście się od KK i tylko szukacie znowu zaczepki, a gdy KK robi wszystko by przywrócić ton kulturalnej dyskusji, wy nagle zaczynać gryźć wyciągniętą do was rękę (ekumenizm). Przez to wam nie przybędzie wiernych.

 6. ArturF said

  A co masz do daty? Jest nie w porządku czy co? Doktor google może Ci pomoże. Co do trzaskania po twarzy to chętnie bym przyjął te policzki gdyby tak nie było. Ale niestety tak jest. Sam kiedy stanąłem w obronie Żydów naraziłem się na śmieszność a poglądy Michała to była normalka i słyszałem je z ust niejednego ponoć zadeklarowanego katolika (tylko ile katolika było w katoliku:)?) Posłuchaj sobie środowiska Radia Maryja a będziesz wiedział o czym piszę. Za to, że stanąłem po stronie Izraela dzisiaj mam przezwisko Żyd, chociaż z tego nawet się cieszę. Ale przekaz nadawców nie był pokojowy ani żartobliwy. Piszesz też, że bulla ta to potwierdzenie europejskiego światopoglądu tamtych czasów. Eeeech jednym słowem pochwalasz głos większości choćby był najokrutniejszy i zły u samych podstaw? Czy Ty jako ponoć teolog nie widzisz korzeni tego typu zachowań? Żal mi Cie Dexi. To, że antysemityzm jest w KRK nie jest mrzonką. Proszę Cię abyś przeczytał artykuł, którego link jest powyżej. I o czym pisał ksiądz Wojciech Lemański?

  Wracając do USA argument to żaden skoro społeczeństwo amerykańskie historię zna tyle o ile. Chociażby ciągłe artykuły z tytułami: „polskie obozy koncentracyjne” oraz że „Polacy są odpowiedzialni za holokaust”. Niejednokrotnie nasze MSZ z profesorem Bartoszewskim na czele musieli interweniować. Kilka lat temu za wielką wodą zrobiono ankietę wśród młodzieży amerykańskiej: „kim był Hitler?”. Odpowiedzi były przerażające!!! Przede wszystkim Hitler kojarzony był ze znanym sportowcem lub trenerem. To dlatego Żydzi z USA nienawidzą polaków bo nie znają historii. A zapytaj się ocalałych z holokaustu żydów mieszkających w Izraelu. I odpowiedz mi dlaczego Polacy mają najwięcej odznaczeń „Sprawiedliwy wśród narodów”? i za co je dostali?

  Dexi nie chcę byś mi przytakiwał ale Ty sam ignorujesz tło historyczne. Skoro jakieś wydarzenie miało miejsce i poparte jest to dowodami to dlaczego je ignorujesz? Mało tego oskarżasz jeszcze innych, że to co przeczytali to źle rozumieją. Bo nie takie jest stanowisko KRK. A który to papież wspierał nazistów??? I może mi powiesz, że to nieprawda i że jak zwykle coś źle rozumiem, bo mam umysł protestanta?.

  A pewnie że chcę dyskusji ale z Tobą Dexi się nie da. Sam rzucasz ochłapami oskarżając innych o małą wiedzę a sam ani jednego argumentu nie przedstawiłeś. Narażasz się na śmieszność Dexi. Katolikiem przestałem być ponieważ usiadłem przed książki i zacząłem czytać. A zwłaszcza przed Biblię co i Tobie polecam. Czy teologia protestancka jest wypadkową katolickiej? Całe szczęście nie. Bardzo byś chciał by tak było, żeby wszelkie zasługi przypisane były KRK oraz że źródło wszelkiego dobra i łask płynących to łono Twojego kościoła. Bogu dziękuję, że tak nie jest.

  Co do ekumenizmu to nie wierzę w żaden ekumenizm, ponieważ chcecie wdrożyć go na waszych warunkach. Co ma oznaczać wyciągnięta ręka? Do zgody? Dobrze by było, ale ja bardziej rozumiem to jako „wyciągamy rękę do was byście wrócili z powrotem na łono jedynego prawdziwego i jedynozbawczego kościoła oraz pod skrzydła naszego ojca papieża”. Wybacz mi Dexi ale nie na tych warunkach. Zwłaszcza, że jeden tytułów papieża brzmi: „w miejsce, zamiast Chrystusa”. Oto jeden z dowodów, że nie wierzycie w działanie Chrystusa w kościele dzisiaj. Całe szczęście znam kilku katolików, którzy są naprawdę kochani i Duch Boży mieszka w nich. Nazwałbyś ich odszczepieńcami. Przeanalizuj słowa Pana Jezusa: Ja zbuduję kościół swój a bramy piekielne nie przemogą go”. Odrób też lekcję, czym jest kościół i jaka jest biblijna definicja kościoła. Ale jak ja mogę takie słowa kierować do studenta teologii i filozofii eeech przepraszam….

  • dexi said

   Nie wiem jakie tłumaczenie biblii posiadasz, ale dla Katolików słowa „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” znaczy o wybrannictwie świętego Piotra. Co do Izraela to Polityka tego państwa jest wyjątkowo agresywna i nie ma nic wspólnego z naszą chrześcijańską tożsamością. Przyszli oni na wybrzeże Palestyńskie niecałe 100 lat temu, zagrabili teren, który uważali za swoje i zaczęli usuwać z niego Palestyńskich mieszkańców. Dowiedz się nieco o sytuacji chrześcijan w Izraelu, bo też jest niewesoło.

   Co do bulli to potwierdza ona wiele rzeczy, ale przede wszystkim to, że Kościół jest zgromadzeniem ludzi grzesznych, którzy dążą do świętości. Niestety, ignorujesz tę sferę rzeczywistości i idziesz na łatwiznę. Nie rozumiesz Kościoła i nie chcesz go zrozumieć. Kościół nigdy nie ukrywał swoich błędów, a za wszystkie przeprosił. Husyta tylko żeruje na nich. Czuję, że za niedługi czas pojawi się kolejne oskarżenie husyty o coś, co dotyczy Kościoła. Oczywiście to nic, że jest to wiedza ogólna, ważne żeby Kościołowi dowalić. Wybiórczość, wybiórczość, wybiórczość. Brakuje kontekstu historycznego, ale cóż, tacy są protestanci w Polsce.

   • ArturF said

    Skoro studiujesz biblię to dobrze wiesz, że są tam ujęte dwa słowa: petra i petros, Petros znaczy skałę jako odłamek, kamyk zaś petra opokę, kamień węgielny. Dziwię się, że uciekło to gdzieś w teologii KRK. Dziwię się też św. Pawłowi, który publicznie zganił Piotra za jego zachowanie skoro jako ponoć pierwszy papież był osobą nieomylną. Dobrze rozumiem KRK Dexi, sam kiedyś byłem katolikiem i to gorliwym. Co do Izraela to z historii wynika, że ziemie te niegdyś pod zarządzaniem Wielkiej Brytanii a 29 listopada 1947 R. zgromadzenie ogólne ONZ uchwaliło rezolucję, która przewidywała zakończenie mandatu brytyjskiego i utworzenie dwóch państw przy zachowaniu ich jedności gospodarczej i swobody dostępu do miejsc świętych (Jerozolima miała być strefą międzynarodową). Interesy mocarstw okazały się zbieżne, za rezolucją głosowały 33 państwa (w tym Polska), przeciwko było 13 państw. Brytyjczycy mieli opuścić Palestynę do 1 lutego 1948 r., jednak odmówili współpracy i ustalili datę na 15 maja. Poza tym w tych czasach wypełniło się proroctwo Jeremiasza z 32 rozdziału, gdzie kawałek po kawałku wykupywali ziemie w Palestynie.

    Wielu ludzi dzisiaj uważa, że Kościół to budynek. Nie jest to biblijne znaczenie Kościoła. Słowo „Kościół” pochodzi od greckiego słowa „Ecclesia”, które oznacza „zgromadzenie” lub określa „ludzi powołanych”. Pierwsze znaczenie słowa „Kościół” nie dotyczyło budynku, ale ludzi. Kościół jest Ciałem Chrystusa. List do Efezjan 1:22-23 mówi: „I wszystko poddał pod Jego stopy, a Jego samego ustanowił nade wszystko Głową dla Kościoła, który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami”. Ciało Kościoła tworzą wierzący począwszy od czasów Zielonych Świąt aż do wniebowzięcia. Więc kto tutaj idzie na łatwiznę. To, że KRK przyznał się do błędów to fakt. Zwłaszcza pozytywnie byłem zaskoczony wypowiedzią JPII, który powiedział, że nie było nieomylnych papieży. Nie mniej jednak pozostało myślenie, że będąc jedynie na łonie KRK można być zbawionym i przyjmując sakramenty dostaje się życie wieczne. Nie ma dla was znaczenia, że tylko Pan Jezus Chrystus może zbawić. Ustanawiacie własne prawo, które tylko mami i zwodzi ludzi na manowce. Nie uczycie ludzi, że tylko przynależność do głowy kościoła tzn. do Chrystusa zbawia człowieka. W ten sposób Bogu odbieracie chwałę a KRK przypisujecie. Nie tak powinno być Dexi. List do Rzymian 9-14 „Cóż tedy powiemy ? Czy Bóg jest niesprawiedliwy ? Bynajmniej. Mówi bowiem do Mojżesza: Zmiłuję się, nad kim się zmiłuję, a zlituję się, nad kim się zlituję. A zatem nie zależy to od woli człowieka ani od jego zabiegów, lecz od zmiłowania Bożego.” Kolejny raz próbujesz rozmydlić okropności KRK Dexi. Skoro fakty do Ciebie nie mówią to już nie wiem co przemówi. Skoro fakty będziemy analizować przez kontekst historyczny (cokolwiek to znaczy) to i holokaust można jakoś racjonalnie wytłumaczyć i wybielić. Wybacz, że tak szpetnie przygadałem, ale sam zbadaj ile podobnego myślenia jest jeszcze w KRK? Sam się z nim spotykam prawie na co dzień. I najgorsze jest to, że nie ma ochoty na zmianę ze strony władz KRK. Ale cóż tacy są katolicy ale chwała Bogu, to się zmienia i już widać zalążki działania Bożego w sercach katolików w Polsce. Tak na marginesie, zechciałeś przeczytać list ks. W. Lemańskiego?

   • dexi said

    Holocaust musi byc ujęty w konkretnym kontekście historycznym – chodzi o tło historyczne. Nic nie bierze się z niczego. Jeżeli chodzi o zbawienie to teologia Katolicka mówiła, że tylko osoby zgromadzone w jednym Kościele Katolickim moga zostać zbawione. Tu też potrzeba tła historycznego i teologicznego do tego. Sądzono tak aż do czasów Vaticanum Concilium II, ponieważ uważano osoby, które przeszły na inną wiarę za heretyków.

    Jednak wraz z nowymi odkryciami i studiami teologia katolicka się trochę ugięła. Ale nie dlatego, że uważa inaczej, ale dlatego, że KK jest ostrożny w tym co mówi. Więc po pierwsze teraz uważa się, że tylko Kościół Katolicki ma najwięcej prawdy odkrytej w sobie. Po drugie, kościoły, które odeszły od zgody z KK oddalają się rónież od zbawienia, ale to nie znaczy, że tam zbawienia nie ma. Po prostu nie możemy być tego pewni.

    Co do antysemityzmu i innych różnych paści z którymi KK miał cokolwiek wspólnego po pierwsze Kościół za nie przeprosił. Po drugie nikt nie jest nieomylny, również papież. Jeśli chodzi o doktrynę o nieomylności, to są pewne reguły w niej zawarte, czyli na przykład przemawianie „ex cathedra”, czyli niemal żaden papież nie przemawiał w ten sposób. Po drugie właśnie potrzeba tła historycznego, co niektórzy ignorują (i protestanci wcale nie są jedynymi).

    Nadal próbuję ci kulturalnie wytłumaczyć o co KK chodzi, i dlaczego jest tak, a nie inaczej. Nie chodzi o to, by przyznać komukolwiek rację, ale skoro oskarża się w postach Kościół Katolicki to mam prawo Ją bronić. Nie zmienisz mojej wiary, ale zawsze możemy się od siebie czegoś nowego dowiedzieć. Może to przynieść w przyszłości owoce, a może nawet jedność. To jest właśnie ekumenizm.

    Pozdrawiam. Niech cię Bóg Błogosławi i Maryja prowadzi 🙂

   • dexi said

    Dodając tylko co nieco o Holokauście: Moja rodzina poznała co to wojna, holokaust, obozy śmierci, a także komunizm i represje na tle religijnym w swoim najgorszym możliwym znaczeniu. Radzę ci podchodzić z pewnym respektem do tego co mówię, bo nie mówię wyuczonych regułek, ale mówię najczęściej z własnego doświadczenia, a także wnioski, do któych doszedłem.

 7. ArturF said

  No to się dowiedziałem sporo nowego. Za to dziękuję. Tylko ciągle nie rozumiem Twojego myślenia Dexi. W postach wyżej oskarżasz protestantyzm o to, że pochodzi od szatana a teraz piszesz, że zbawienie będąc protestantem jest możliwe. Uważam Dexi, że uzurpujecie sobie za dużo a na to zgody w moim myśleniu nie ma. Przypominam Ci, że ja też kiedyś byłem katolikiem i że pamiętam tamto myślenie. Rozmawiam też z ludźmi i myślenie nie zmienia się. Dlaczego nie mówicie, że jedynym zbawicielem jest Jezus Chrystus? Dlaczego nie uczycie ludzi relacji z żywym Bogiem? Dlaczego nie mówicie, że jedyną drogą do Boga jest Jezus Chrystus? Rozumiem, że ludziom musi się jeszcze chcieć ale przy tej całej bierności powstaje na boku myślenie, że wszystkie drogi prowadzą do Boga. Że wystarczy być dobrym a zbawienie mam gotowe. Porozmawiaj z ludźmi a będziesz wiedział o czym mówię. Przez taką postawę ludzie bardziej się oddalają od Boga niż przybliżają. Nie uczycie ludzi słowa Bożego i dzisiaj byle Świadek Jehowy kasuje na wstępie przeciętnego Katolika. Ciągle jest myślenie, że biblia to tylko dla wybranych. Czy tak powinno być Dexi? Kiedy rozmawiam z ludźmi nie namawiam ich, żeby zostali protestantami ale żeby przyszli do Jezusa Chrystusa i mieli z Nim osobistą relację i więź. Wczoraj rozmawiałem z ludźmi o czasach ostatecznych. Naczytali się Nostradamusów i innych śmieci, przedstawiali kosmiczne wizje zagłady a nie znają biblijnych proroctw. Bo biblia ich parzy!!! Jakie było ich zdziwienie, kiedy powiedziałem o 1000-letnim królestwie i wydarzeniach poprzedzających przyjście Pana Jezusa. Oni tego nie znają. Dexi dlaczego??? Wściekły jestem za taką postawę, gdzie księża, którzy starają się mówić prawdę są gaszeni i prześladowani ze strony purpuratów. Mam wrażenie, że szykuje się u was „wojna domowa”, która oczyści KRK i ludzie będą głodni Słowa Bożego. I nie próbuję Dexi Cię przekonać byś wyszedł z KRK ale jedność jest możliwa TYLKO W JEZUSIE CHRYSTUSIE. Nauczcie się, że Duch Boży działa w sercach każdego, który tego chce a nie tylko w wybranych ludziach. Cieszę się, że powoli to światło przesącza się do KRK. Na Religia TV jest program „Rozmównica” gdzie księża katoliccy opowiadają bardzo fajne rzeczy. Prawie jak protestanci 🙂 Po programie pyta się widzów o ich wrażeniach. Ludziska kochane mówili, że jeszcze takich rzeczy nie słyszeli. Że jeszcze tak o Bogu nikt im nie opowiadał. Dexi, gdzie to wszystko prowadzi? Ludzie w zdecydowanej większości w KRK nie zna Boga. Nie przeżyło nowego narodzenia. A ludzie są głodni Słowa Bożego. Podajecie im rozmytą papkę i ludzkie bajanie. Proszę Was, nie róbcie tego. Skupmy się razem w końcu na Bogu, gdyż tylko On może przeprowadzić nas przez nadchodzący trudny czas. I to nie pod sztandarem katolickim czy protestanckim ale pod sztandarem Jezusa Chrystusa. Odrzucając pychę z obu stron musimy nawrócić się do Jezusa Chrystusa RAZEM. Tak widzę ekumenizm. Co do protestantów w Polsce, to w zdecydowanej większości wyzbyli się antykatolicyzmu. Przyjedź a zobaczysz. I nie oceniaj wszystkich na podstawie kilku znanych Ci przeciwników. Co nie oznacza automatycznie, że zgadzamy się z Waszym myśleniem na niektóre sprawy. Swoją drogą dobrze by było, o ile masz taką wiedzę, przedstaw kontrargumenty na to, co umieszcza Husyta. Chętnie przeczytam. Naprawdę, będę się cieszył, gdy zobaczę zmianę w KRK. Husyta umieścił konkretne informacje z pokryciem historycznym. Dobrze by było, jakbyś umieścił swoje też z pokryciem.

  Dziękuję Ci za błogosławieństwo ale od kilku ładnych lat chcę aby to Pan Jezus mnie prowadził. Z całym szacunkiem do Marii. I ja Ciebie błogosławię w imię Pana Jezusa Chrystusa Nazareńskiego króla Izraela i Polski. 🙂

  • dexi said

   Nie lubię rzucać inwektywami, ale zostałem do tego zmuszony. Właśnie na tym polega ekumenizm. Co do argumentów, to na wiele pytań odpowiedziałem w sposób tak rzeczowy jak tylk omogłem. Nie za bardzo teraz mam czas na robienie poszukiwań konkretnych wiadomości. Jak będę miał czas, to z pewnością to zrobię.

   • dexi said

    Zrobiłem jeden błąd w moim poście. NIe to miałem na myśli. Tzn. rzycałem inwektywami, bo wypowiadały się osoby, któe uważały, że mają monopol na prawdę.

    Ekumenizm to dyskusja i miałem na myśli właśnie twój ostatni post, gdzie w kulturalnym towarzystwie można wypić kawę i podyskutować. W mojej szkole jest mnóstwo protestantów różnych wyznań i włąśnie tak robimy. Nikt nie próbuje przekonać nikogo, że ma rację kompletną rację. Wiele fragmentów pisma świętego, dodatkowo, jest różnie interpretowanych przez różne kongregacje. Dlatego nie forsujemy sojej opinii na innych.

    Dopiero na tym forum zaczęto mnie atakować, podczas gdy ja przyszedłęm tłumaczyć ludziom o co chodzi w teologii Katolickiej.

 8. opolczykpl said

  Co do decyzji Pawła IV… to wcale bym się tak nią nie oburzał.
  Żydzi już w starożytnym Rzymie od cesarzy domagali się tworzenia dla nich gett. Wynikało to z ich „nauk” o „zanieczyszczeniach” poprzez kontakt m.in. z Goim, zwłaszcza z kobietami. Przepisy judaizmu były obłędne i restrykcyjne pod tym względem. Z tego właśnie powodu Żydzi dopominali się już u cesarzy rzymskich o wydzielone dzielnice otoczone murem. Cesarze odrzucali jednak te żydowskie roszczenia. Spełnił je po wielu wiekach Paweł IV – więc nie ma o czym dyskutować.

  „Idea odseparowania Żydów od innych narodowości zrodziła się wśród żydowskiej diaspory już w starożytności[a]. Niektóre gminy żydowskie i autorytety religijne domagały się wówczas od swoich współwyznawców przestrzegania szeregu ograniczeń w kontaktach z innowiercami, dotyczących m.in. wspólnego zamieszkania czy też nauczania. Żydzi próbowali także, bez powodzenia, skłonić cesarstwo rzymskie do pomocy przy egzekwowaniu tych zakazów.

  W średniowieczu w chrześcijańskiej Europie dążenie do odseparowania było obustronne. Po stronie katolickiej dążenie to znalazło wyraz w uchwałach Soboru Laterańskiego. Pierwszym nowożytnym miastem europejskim, w którym zrealizowano zalecenia Soboru Laterańskiego, by uniemożliwiać Żydom zamieszkiwanie wśród chrześcijan, była Wenecja. W 1516 część weneckich Żydów przesiedlono na wyspę Ghetto Nuovo, a pozostałych w 1541 roku na Ghetto Vecchio. W weneckim getcie zamieszkiwało ok. 5000 Żydów, którzy musieli płacić dodatkowe podatki w wysokości 10 tys. dukatów. W Rzymie budowę getta, z mocy bulli Cum nimis absurdam papieża Pawła IV, rozpoczęto w 1555 roku.”
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Getta_%C5%BCydowskie

 9. […] Husyci często zresztą atakują katolików bezpodstawnie. Przykładem tego jest tekst pt. “Papież Paweł IV nakazał utworzenie żydowskich gett“. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: