Blog Husyty

Blog jest poświęcony ujawnianiu nadużyć papiestwa w świetle Pisma Świętego. Zgorszy tych, którzy traktują katolicyzm jako prawdziwe chrześcijaństwo. Pomoże tym, których zgorszyły praktyki i nauki katolicyzmu.

Listy papieża Marcina V do Jagiełły z 1429 roku

Posted by husyta w dniu 23 kwietnia, 2009

Wydarzenia poprzedzające napisanie listu

(W oparciu o History of the Christian Church Schaffa oraz
The History of Protestantism Wylie’go
JOHN HUSS AND THE HUSSITE WARS)

Jan Hus został spalony na stosie podczas Soboru w Konstancji 6 lipca 1415 roku.
Król Zygmunt Luksemburski dał mu żelazny glejt, jednak duchowni katoliccy przekonali króla, że ‘heretykowi nie trzeba dotrzymywać słowa’. Husa najpierw uwięziono a potem spalono na stosie 6 lipca 1415 roku. Taki sam los spotkał kilka miesięcy później jego przyjaciela, Hieronima z Pragi.

Hus żył w czasach Wielkiej Schizmy w kościele zachodnim, (1378-1417), kiedy to najpierw było dwóch, a potem jednocześnie trzech papieży.
Sobór w Pizie w roku 1409 usunął z urzędu papieży Grzegorza XII i Benedykta XIII, a na ich miejsce wybrał Aleksandra V. Problem w tym, że dwaj pierwsi nie zamierzali ustąpić, tak więc na scenie pojawiło się trzech papieży. Aleksander V zmarł w 1410, a na jego miejsce wybrano Jana XXIII (pierwszego), który później został uznany za antypapieża.
[Jan XXIII (drugi) panował w Watykanie po Piusie XII, a przed Pawłem VI w latach 1958-1963].

Walka o to, który z papieży ma pozostać a który ustąpić nie kończyła się na modlitwach i dialogu. Jan XXIII był popierany przez króla Zygmunta Luksemburskiego, z kolei Grzegorz XII przez króla Neapolu. Aby pozbawić Grzegorza XII poparcia ze strony króla Neapolu, Jan XXIII postanowił zorganizować krucjatę. Aby zebrać środki potrzebne na prowadzenie wojny, Jan XXIII rozpoczął w 1412 roku sprzedaż odpustów, co wywołało reakcję Jana Husa, który mocno się temu sprzeciwił przez co naraził się papiestwu.

W celu rozwiązania schizmy, w 1414 roku zwołano Sobór w Konstancji, na którym pozbawiono urzędu trzech papieży – Grzegorza XII, Benedykta XIII oraz Jana XXIII, a na ich miejsce w listopadzie 1417 roku powołano Martina V, zawziętego przeciwnika nauk głoszonych przez Wycliffe’a w Anglii i Husa w Czechach.

Bulla Inter Cunctas
Wkrótce po wyborze na papieża w już 22 lutego 1418 roku papież Marcin V wydał bullę Inter Cunctas, w której wzywał rycerstwo zachodniej Europy do wytępienia zwolenników Wycliffe’a i Husa. Nie mogąc zapłacić rycerzom żołdu, obiecał odpust zupełny wszystkich uczestników krucjaty oraz wysokie pozycje w Raju dla tych, którzy przeleją najwięcej heretyckiej krwi. Na krucjatę ruszyło 150 tysięcy rycerzy żądnych wysokich pozycji w Raju.

1 marca 1420 roku Marcin V wydał kolejną bullę, w której ‘wzywał chrześcijan do zjednoczenia się w walce przeciwko Husytom, Wiklefitom i wszystkim innym heretykom’. 17 marca bulla ta została odczytana we Wrocławiu, gdzie zebrał się królewski sejm .

Wojny Husyckie czy Krucjaty Papieskie?
Bulla ta dała początek pięciu krucjatom papieskich rycerzy pod wodzą Zygmunta Luksemburczyka przeciwko Czechom w latach 1420, 1421, 1422, 1427 i 1431, które za każdym razem zostały odparte.

[Katoliccy historycy nazwali te krucjaty ‘Wojnami Husyckimi’, co jest bardzo krzywdzące dla Husytów i Czechów. Nie oni byli agresorami, ale ofiarami agresji. To tak, jakby najazd Hitlerowców na Polskę nazwać Wojnami Katolickimi i, skoro większość Polaków to katolicy.]

List Marcina V do Jagiełły
Nie mogąc sobie poradzić z Czechami, Marcin V wezwał Jagiełłę na pomoc w eksterminacji Husytów. W liście do Władysława Jagiełły (w r. 1429) napisał:

Wiedz, że interesy Stolicy Apostolskiej, a także twojej korony czynią obowiązkiem eksterminację Husytów. Pamiętaj, że ci bezbożni ludzie ośmielają się głosić zasadę równości; twierdzą, że wszyscy chrześcijanie są braćmi, i że Bóg nie dał ludziom uprzywilejowanym prawa władania narodami; utrzymują, że Chrystus przyszedł na świat aby znieść niewolnictwo; wzywają ludzi do wolności, to znaczy do unicestwienia królów i kapłanów.

Teraz, kiedy jeszcze jest czas, zwróć swoje siły przeciwko Czechom, pal, zabijaj i czyń wszędzie pustynię, gdyż nic nie jest bardziej miłe Bogu, ani bardziej pożyteczne dla sprawy królów, niż eksterminacja Husytów.
(Cytat z The Papacy and the Civil Power (Nowy York, 1876), str. 253, cyt. wg. David Hunt, Woman Rides the Beast, str. 247)

Król Jagiełło nie usłuchał ‚prośby papieża i nie ruszył na Czechy.

Osnowę dwóch listów Marcina V do Jagielły przedstawia Jan Długosz w Dziejach polskich

Jan Długosz o listach papieża Marcina V do Jagiełły

 

Komentarzy 7 to “Listy papieża Marcina V do Jagiełły z 1429 roku”

 1. Konrad said

  Jagiełło nie usłuchał, ale kilka wieków później Polacy wykorzystali problem Czechów z Hitlerem i zajęli część Zaolzia. Mieliśmy naprawdę duże poczucie optymizmu(?), że się na ten krok zdecydowaliśmy.

  pozdrawiam,
  Konrad

  ps. Świetny e-pamiętnik.

  • mi201 said

   Tak zwane Zaolzie, czyli część Śląska Cieszyńskiego leżąca za rzeką Olzą miały być objęte plebiscytem, w Boguminie (po czesku Bohumin) mieszkało około 80% ludności uważającej się za Polaków. Czesi nie dopuścili do plebiscytu, bo na pewno by go przegrali a wojska czeskie zajęły Zaolzie w 1920 roku, wtedy gdy bolszewicy byli pod Warszawą. Czesi stwierdzili, że państwo polskie przestało istnieć, więc oni muszą zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Ze względu na wojnę bolszewicką zbrojna konfrontacja z Czechami nie wchodziła w rachubę, jednak II RP nigdy nie uznała aneksji Zaolzia przez Czechy. Dlatego w 1938 roku ten sporny teren zajęły wojka polskie co przyznaję, było wielkim politycznym błędem. Zachęcam do zgłebienia tematu zanim zaczniesz wygłaszać kategoryczne poglądy.

 2. […] List papieża Marcina V do Jagiełły z 1429 roku […]

 3. […] Power (Nowy York, 1876), str. 253, cyt. wg. David Hunt, Woman Rides the Beast, str. 247) Zobacz: List papieża Marcina V do Jagiełły z 1429 roku Pisał też o tym Długosz: Źródło: Jana Długosza kanonika krakowskiego Dziejów polskich […]

 4. […] Inny artykuł dotyczący tego tematu, pokazujący tło historyczne napisania w/w listów oraz zawierający fragment tego listu z innych źródeł: List papieża Marcina V do Jagiełły z 1429 roku […]

 5. […] przyczyną śmiertelnej choroby. Kilka wieków wcześniej, w roku 1429 król Jagiełło odrzucił żądania papieża wzywające Polskę do ataku na ogarnięte “herezją” husytyzmu Czechy. Polska była […]

 6. Rocco said

  There is certainly a great deal to find out about this topic.
  I really like all of the points you have made.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: